Filtr z zasady dokonuje selekcji danego elementu. W jakimkolwiek urządzenie się nie znajdzie, tam wszędzie jego rola jest taka sama. Oddzielanie jednego elementu od drugiego. Jest to wyposażenie wielu urządzeń, które można spotkać w poszczególnych przemysłach oraz w gospodarstwie domowym.

W przypadku sprężarek, filtr jest elementem wymiennym. Regularna wymiana filtru gwarantuje prawidłowe działanie urządzenia. Dzięki filtrom powietrze jest czyste wolne od jakichkolwiek zanieczyszczeń. Ponadto należy mieć na uwadze, że występowanie filtrów pozwala na trwałe funkcjonowanie urządzenia i zapobiega jego awaryjności.

Proces filtrowania gwarancją zachowania odpowiednich zasad higieny

Filtrowanie jest uzdatnianiem powietrza. Tak samo jak to następuje w przypadku uzdatniania wody oraz innych substancji. Pozwala to na uzyskanie powietrza o wysokiej jakości, ponieważ wszystkie zanieczyszczenia zostają zatrzymane i nie mają możliwości przedostania się. Z uwagi na funkcję jaką pełnią filtry nie należy zapominać o konieczności ich wymiany. Zaniechanie tej czynności zaburza pracę filtra a tym samym może też zaburzyć pracę całego urządzenia.

Ponadto w takiej sytuacji trudno mówić o zachowaniu czystości powietrza. Zaleca się wymianę oryginalnych filtrów do danego urządzenia. Są ze sobą zharmonizowane i taki filtr dokładnie odpowiada zapotrzebowaniu urządzenia. Mimo, iż można niejednokrotnie spotkać tańsze zamienniki, nie jest to wskazane szczególnie w urządzeniach, które są eksploatowane w sposób ciągły.