Sprężarki śrubowe z uwagi na swoją konstrukcję i sposób działania znalazły szerokie zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu i branżach usługowych. Jak sama nazwa wskazuje praca sprężarki śrubowej jest oparta na działaniu dwóch śrub wskutek czego otrzymuje się powietrze o wysokim ciśnieniu.

Śruby zapewniają maksymalną szczelność i dzięki temu otrzymujemy urządzenie energooszczędne, ekonomiczne i wydajne. Charakterystyczną cechą tego rodzaju sprężarek jest mniejsza ilość wibracji, a co za tym idzie redukcja hałasu podczas użytkowania. Ponadto można je stosować w urządzeniach o coraz bardziej kompaktowych rozmiarach.

Dystrybutor sprężarek śrubowych – niezawodność w działaniu

Sprężarki śrubowe dzielą się na olejowe i bez oleju. Wszystko zależy od konstrukcji danego urządzenia i jego przeznaczenia. Z uwagi na zawartość oleju sprężarki lakierowe doskonale sprawdzają się w branży mechanicznej. Można tutaj wspomnieć chociażby o lakiernictwie. Ponadto ich właściwości znajdują zastosowanie w maszynach budowlanych. Sprężarki bez oleju są wykorzystywane w branżach, w których istotne jest aby olej nie przedostawał się do sprzężonego powietrza. Jest to więc działanie oparte na wysokim stopniu precyzyjności.

Takie sprężarki spotykane są w branży medycznej, między innymi stosuje się je w urządzeniach występujących w gabinetach stomatologicznych. Poza tym tego typu sprężarki wykorzystuje też przemysł farmaceutyczny, w którym wymogi bezpieczeństwa i higieny pracy są na jak najwyższym poziomie. Także i w przemyśle spożywczym można spotkać sprężarki bezolejowe. Właśnie z powodu swoich parametrów i właściwości. Tego typu sprężarki działają tak, iż nie ma konieczności filtrowania powietrza. Zaletą sprężarek śrubowych obu typów jest długotrwałość. W zasadzie mogą być eksploatowane w sposób ciągły i zawsze są tak samo wydajne. W przypadku sprężarek z olejem należy jednak kontrolować jego stan. Między innymi takimi właściwościami zaskarbiły sobie ogromną popularność i duże uznanie.