W powszechnym użyciu często na określenie jednego urządzenia używa się naprzemiennie słów – kompresor lub sprężarka. Czy jednak jest to zgodne z prawdą? Wielkiego błędu na pewno tutaj nie ma ale jednak są różnice między tymi dwoma urządzeniami.

Kompresor jest rodzajem sprężarki. Jeżeli więc będziemy nazywać go sprężarką, błędu nie ma. Jednakże nie działa to w odwrotną stronę – nie każda sprężarka jest przecież kompresorem. To tak jakbyśmy powiedzieli, że samochód jest pojazdem. Jest w tym słuszność. Ale czy pojazd jest zawsze samochodem? I tu właśnie należałoby być precyzyjnym. Wśród sprężarek poza kompresorami są jeszcze dwa rodzaje urządzeń. Należą do nich dmuchawy i wentylatory. Każde ma inne zastosowanie. Dlatego właśnie należy być szczegółowym w nazewnictwie.

Kompresor sprężarka oraz inne urządzenia, których działanie dotyczy powietrza

Kompresory służą do podwyższania ciśnienia gazu w celu sprężania powietrza. Są to urządzenia wyposażone w specjalny pojemnik na sprężone powietrze, którego rozmiar odpowiada przeznaczeniu urządzenia. Wentylatory natomiast są urządzeniami, które często stanowią wyposażenie innych sprzętów. Jej działanie jest oparte na transporcie gazów. W konsekwencji tego tłoczone powietrze jest transportowane w określonym kierunku. Wentylatory mają za zadanie oczyszczanie powietrza. Chodzi o usuwanie zanieczyszczonego a dostarczanie czystego.

Taką czynność nazywamy wentylacją powietrza. W warunkach domowych zapewnienie wentylacji powietrza jest niezbędne do właściwego funkcjonowania i zapewnienia warunków bezpieczeństwa. Dmuchawy natomiast są urządzeniami, które sprężają gaz do niskiego ciśnienia. Najczęściej kojarzą się z dmuchawami ogrodowymi, których zadaniem jest rozdmuchiwanie liści zalegających na trawniku. To nie jedyne ich zastosowanie. Występują też między innymi jako wyposażenie kotłów w systemach grzewczych. Dmuchawy przemysłowe biorą udział w zaawansowanych technologiach. Wspomagają także procesy wentylacji i osuszania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *