Pneumatyka jest działem nauki, który odnosi się do wykorzystanie sprężonego powietrza jako rodzaju energii napędzającej działanie danego urządzenia. Wykorzystując nadciśnienie lub podciśnienie powietrza można uzyskać spodziewane efekty.

W oparciu o założenia pneumatyki powstają narzędzia pneumatyczne, które można spotkać w przemyśle lub w prywatnych zasobach narzędziowych. Są to urządzenia, które doskonale sprawdzają się w użyciu codziennym. Szczególne zastosowanie mają w rękach majsterkowiczów, którzy wykonują drobne prace remontowe w swoim domu lub ogrodzie. Do narzędzi pneumatycznych zaliczamy między innymi wiertarkę, szlifierkę czy klucz pneumatyczny. Dostrzega się wiele zalet takich urządzeń, które świadczą o ich rosnącej popularności.

Sprężarki Poznań oraz inne urządzenie wykorzystujące powietrze

Do wielu zalet narzędzi pneumatycznych zalicza się chociażby energooszczędność. W tej kwestii wypadają znacznie korzystniej niż urządzenia elektryczne. Ponadto wskazuje się także na długotrwałość i wydajność urządzeń pneumatycznych. Można też wspomnieć o zasadach bezpieczeństwa. Również w tej kwestii narzędzia pneumatyczne mają mniejszy stopień zagrożenia podczas użytkowania niż narzędzia elektryczne. Ważne jest, aby użytkować je zgodnie z przeznaczeniem oNarzędzia pneumatyczneraz instrukcją obsługi, ponieważ wtedy mogą one działać dłużej i być wolne od usterek. Narzędzia pneumatyczne nie wytwarzają także dużego stopnia hałasu, co jest bardzo komfortowe podczas eksploatacji.